Zengin Olmak İçin Kaç Paraya İhtiyaç Var?

“Zengin olmak için kaç paranız olmalı?” diye rastgele insanlara sorsanız çok değişik yanıtlar alabilirsiniz. Kimisi boğazda yalı alacak kadar para der, kimisi uçak ister.

Zengin olmayı ben şöyle tanımlıyorum:

Hayatımın sonuna kadar çalışmasam da güzel yaşamama yetecek kadar para.

Kısaca çalışmak zorunda olmamayı, yani yılın 365 günü tatilde olmayı ben zenginlik olarak tanımlıyorum.

Yani bugün hemen işi bırakıp “emekli” olmama yetecek kadar para beni zengin bir insan yapan para.

Peki bu para tam olarak ne kadar?

Bu sorunun cevabını iktisatçılar %4 kuralı ile açıklıyor. (ayrıntılar için şuraya bakın http://www.investopedia.com/terms/f/four-percent-rule.asp ). Bu kurala göre her sene varlığınızın sadece %4’ünü harcarsanız anaparanız asla erimez, 100 sene yaşasanız bile.

Kısaca %4 kuralına göre yıllık toplam harcadığınız parayı 25 ile çarparsanız emekli olmanıza yetecek kadar parayı bulursunuz.

Farz edelim yıllık 100.000 TL harcıyorsunuz. O zaman emekli olmanıza yetecek para miktarı 2.500.000 TL olur.

Eğer yıllık harcamanız 20.000 ise emekli olmanıza yetecek para 500.000 liradır.

Eğer yıllık harcamanız çok büyükse, diyelim 1.000.000 lira, o zaman 25.000.000 liranız olmalı.

Görüldüğü gibi emekli olmak(yani zengin olmak) harcama miktarınızla doğru orantılı.

Şimdi karı koca bir öğretmen çift düşünelim. Yıllık toplam gelirleri 60.000 lira olsun. Bunun yarısı ile geçinsinler yarısını biriktirsinler. Bu karı koca kaç sene içinde işlerinden ayrılıp hayatlarının geri kalanını çalışmadan geçirebilecekler? Bu karı koca sadece 16 sene 7 ay çalışıp işlerinden sonsuza kadar ayrılabilirler.

Hesabı aşağıda:

https://networthify.com/calculator/earlyretirement?income=60000&initialBalance=0&expenses=30000&annualPct=5&withdrawalRate=4

Şimdi yıllık geliri 120.000 olan başka bir çift düşünelim. İstanbul’da yaşasınlar ve farz edelim yıllık 90.000 harcayıp 30.000 lira biriktirsinler. Bu çiftin emekli olmak için tamı tamına 31 yıl çalışması gerekecek!

Şimdi bu mühendis karı koca hırs yapıp zengin olmaya karar versinler ve yıllık harcamalarını öğretmen çift gibi 30.000 liraya düşürsünler. Bu çift sadece 7 sene sonra işlerinden temelli ayrılıp emekli olabilecekler!

Hesaplardan da görüldüğü gibi giderleri düşürüp biriktirme yüzdesini artırarak emekli olma sürenizi kısaltabilirsiniz. Üstelik biriktirme yüzdenizi artırdıkça sürenin çok kısaldığını göreceksiniz. Mesela gelirinizin %70’ini biriktirirseniz emekli olmak için 8.8 sene, %80’ini biriktirirseniz ise sadece 5.6 sene çalışmanız gerekecek. Biriktirme yüzdesini sadece %10 artırarak tam 3.2 sene daha az çalışabilirsiniz!

Bunun yanında hiç biriktirmeyip elinize geçeni harcarsanız devletin emekliliğine güvenmekten başka çareniz maalesef yok.

Sizce elinize geçen her kuruşu biriktirmeye değer mi?

 

 

“Zengin Olmak İçin Kaç Paraya İhtiyaç Var?” için 3 yorum

 1. iyi günler aldığım 1400 lira maaş ile nasıl birikim yapabilirim.Tek başima yaşıyorum evim kira ve öğrenim kredisi ödüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

 2. 1400 tl maaş aliyorum,evimi kira ve öğrenim kredisi ödüyorum nasıl birikim yapabilirim?

  1. Merhaba Hatice Hanım,
   Öncelikle para biriktirmeye karar verdiğiniz için sizi kutlarım. Her şey karar vermekle başlar. Hangi ilde yaşadığınızı ve yaşadığınız yerdeki giderleri bilmiyorum. Kalem kalem aylık giderlerinizi ve yaşadığınız ilçeyi yazarsanız daha kolay yardımcı olabilirim. Kaç para kira ve öğrenim kredisi ödüyorsunuz? Konut giderleri genellikle en yüksek gider kalemini oluşturuyor. Kira giderini düşürmeden ciddi oranda para biriktirmeniz zor. Aşağıdakilerden birini öneririm:
   1) imkan varsa şimdilik ailenizin yanına taşınıp konut giderlerini sıfırlamak
   2) en azından öğrenim kredisini ödeyene kadar öğrenci yurdu gibi ucuz bir yerde yaşamak
   3) yanınıza 1-2 ev arkadaşı alıp kirayı paylaşmak (elektrik, su, ısınma, hatta mutfak giderlerini bile bu şekilde düşürebilirsiniz)
   4) lojman imkanlarını araştırabilirsiniz
   5) hiçbiri mümkün değilse konut giderlerinizi düşüreceğiniz bir yere taşınmanızı tavsiye ederim
   6) cep telefonu, ulaşım gibi diğer giderleri de düşürmeyi denemenizi öneririm.
   Gelirinizi artırmak için bir girişiminiz oldu mu? Ek iş yapmayı düşündünüz mü? Televizyon izliyor musunuz? Akşamları televizyon izlemek yerine Halk Eğitim kurslarına katılıp iş saatleri dışında size ek parala kazandıracak(ve sevdiğiniz) bir beceri edinmenizi önerebilirim.
   Saygılar,
   Para Hanım

Yorumlar kapatıldı.