Avrupa’da Nasıl Ucuza Tatil Yapılır

Bekârlar ve küçük aileler için tatil seçenekleri oldukça fazla. Öte yandan bizim gibi 3 çocuklu bir aile için otelde kalmak sıkıntı olabiliyor. En az 2 odalı apart otel tercih etmemiz gerekiyor. Ne yazık ki bu tür oteller her yerde yaygın değil. İkinci seçenek aynı otelde yan yana 2 oda tutmak, ancak bu da konfor ve fiyat olarak uygun olmuyor. Uçakla ucuz ülkelere tatile gidelim desek biletlere dünya kadar para vermemiz gerekecek. Zaten çevre kirliliğine sebep olmak istemediğimiz için uçakla tatile gitmeyi pek tercih etmiyoruz. Bütçeyi sarsmadan 5 kişilik aile Avrupa’da nasıl tatil yapar anlatmak istiyorum. Benim bilmediğim başka seçenekler varsa yorumlara yazabilirsiniz.

2020 yılında pandemi sırasında tatilimizi Belçika’da Knokke kasabasında yaptık. Emlakçıdan 2 haftalığına eşyalı daire kiraladık. 1500euro gibi bir kira ödediğimizi hatırlıyorum ve bize uygun gelmişti. Knokke tatil kasabası olduğu için hiç sıkılmadık. Hollanda’nın Sluis kasabası Knokke’ye çok yakın ve gezmesi oldukça keyifli bir yer. Knokke’de yerel emlakçılar AirBNB veya booking.com’dan çok daha ucuz ve müşteri protfoyleri her sene aynı yere tatile giden ailelerden oluşuyor. Tatil beldelerinde yerel emlakçılar sık sık eşyalı daire kiraya veriyor.

2021’de tatilimizi Belçika dışında geçirmeye karar verdik. Bu sene farklı bir coğrafya ve iklim görmek istiyoruz. Araba ile aynı gün içinde varabileceğimiz bir yer istedik. Belçika düzlük olduğu için dağlık bir yer görmek istiyoruz. Avusturya, İsviçre, Almanya, Fransa gibi gidebileceğimiz ülkeleri inceledim ve oralarda otel seçeneklerine baktım. Bana pahalı geldi. Ben de bir arkadaşımdan duyduğum ev değişimini araştırdım. Ev değişimi şöyle oluyor: gitmek istediğiniz yerde bir aile buluyorsunuz ve o aile ile anlaşıyorsunuz. Onlar sizin eve gelip kalıyor siz de aynı tarihlerde onların evinde kalıyorsunuz. Bu şekilde cebinizden tek kuruş çıkmadan her tür konforu olan büyük bir evde tatil yapmış oluyorsunuz. Bu sene Salzburg Avusturya’da 3 çocuklu bir aile ile anlaştık. Çocukları bizim çocuklarla hemen hemen aynı yaşta. Ağustos ayında 2 haftalığına onlar bizim eve gelip Belçika’da tatil yapacaklar. Biz de aynı tarihlerde onların evine gidip Salzburg’ta Avusturya Alplerinde tatil yapacağız. Salzburg’a gitmişken Münih’e de gitmek istiyorum. Ev sahibimiz bizim için Salzburg ve çevresi için gezi rehberi bile hazırlıyor. Her insan gibi benim de evime insan kabul ederken çekincelerim oluyor. Evime iyi bakacaklar mı, çocukları eşyalarımızı kırıp dökecek mi diye düşündüğüm oluyor, ancak geçmişten gelen AirBNB tecrübem var. Çoğu insanın zarar vermediğini, evlere iyi baktıklarını biliyorum. Zaten evimiz sade olduğu için büyük çekincelerim yok açıkçası. Aile de eğitimli insanlar. Herhangi bir sorun yaşayacağıma ihtimal vermiyorum. Ben kendi açımdan zaten başkasının evine azami ihtimamı göstereceğim. Bu aileyi www.homeexchange.com sitesinden buldum. Siteye üyelik için para istenmiyor, ancak değişimi onaylamak için 150 USD verip üye olmanız gerekiyor. Tatili tamamladıktan sonra deneyimlerimi tekrar yazacağım.

Okuyucularımdan başka ucuz tatil seçeneklerini duymak isterim.

Sevgiler

“Avrupa’da Nasıl Ucuza Tatil Yapılır” üzerine 4 yorum

  1. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Tatil sonrası neler yaptınız az bütçeli tatil paylaşımlarınızı bekliyorum. Sizden ilham alıyorum. Kış geliyor tasarruf birikim vb içerikleriniz için sabırsızlanıyorum. Sevgilerimle.

  2. Merhaba para hanim, hala ne kadar minimalistsiniz?evinizin fotograflarini paylastiginiz donemki sadelik devam edebiliyor mu?
    Ben sadeligi korumakta zorlaniyorum.siz bu konuda ne durumdasiniz?

  3. Insan dusununce ve arastirinca ne kadar farkli seçenekler cikabiliyor karsisina.ama yine de evime gelecek kişilerle ilgili ciddi çekincelerim olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir