Myers Briggs: INTJ Tipi İnsanların Para Alışkanlıkları

MBA yaparken İnsan Kaynakları dersi almıştım. Orada Myers-Briggs kişilik testi yapmıştık. Bu test insanları 16 kişilik tipine ayırıyor. Benim de bir INTJ olduğum ortaya çıktı. Myers-Briggs kısa, ancak son derece isabetli sonuçlar veren bir test. INTJ özelliklerini okurken nasıl bu kadar doğru bir şekilde beni anlatabildiklerine şaşırdım.

INTJ kısaca şu özelliklere sahip:

I: İntrovert, yani içe dönük(tersi Extrovert). Yeni insanlarla tanışmak, konuşmak enerjinizi tüketiyor mu yoksa sosyalleşince daha mı enerjik oluyorsunuz? Ben içe dönük bir insanım. Ne zaman sosyalleşmem gerekse arkasından birkaç gün kafa dinlemem ve kendime gelmem gerekiyor. Düğünlere, partilere, toplantılara katılıp insanlarla konuşmak beni yoruyor.

N: iNtuitive(tersi Sensing). Geçmiş bir olayı hatırladığınızda tam olarak nasıl geliştiği mi aklınızda kalıyor, yoksa o olaydan edindiğiniz izlenimler, bütünün içindeki durumunu mu hatırlıyorsunuz? Ben olayı fotoğrafik bir şekilde, yani olduğu gibi hatırlayamam. Hatırladığım şey o anki durum, satır arası söylenmek istenen şeyler gibi kavramsal şeyler. Örnek vereceğim, bazen kolumu bacağımı sağa sola çarparım ve vücudumda morluk oluşur. Birkaç gün sonra o morluğun neden oluştuğunu, nereye çarptığımı hatırlamam.

T: Thinking (tersi Feeling): Kararlarınızı hislerinize göre mi yoksa mantığa göre mi verirsiniz. Ben mantığa göre veriyorum. Örneğin bir arkadaşım gelip bana derdini anlatsa ben hemen derdi için çözümler üretmeye ve onun için planlar yapmaya başlıyorum. Oysa Feeling grubundaki bir insan arkadaşının derdini sadece dinleyerek ona destek olmaya çalışır. Ben dinleyerek destek olma olayını anlamıyorum, zaten sadece beni dinlesin diye kimseye birşey anlatmam. Anlatırsam çözüm üretmesini istediğim için anlatırım. Farkındayım ki kadınların %95i benim gibi değil.

J: Judging(tersi Percieving): Ben Judging tipi insanım. Bu kategori hayata nasıl yaklaştığınızla ilgili. Benim gibi insanların hep bir planı vardır. Kafalarında şemalar vardır, bunu yaparsam şu olur, sonra bu iki seçenekten birini seçerim gibi. Plansız yaşayamazlar. Percieving tipi insanlar ise plan yapmadan hayatın akışına göre daha esnek yaşarlar ve seçeneklerini hep açık tutarlar.

INTJ’ler toplumun %3 ünü oluşturuyormuş. Kadınlar arasındaki INTJ oranı ise %0.3 müş. Blogumu neden çoğunlukla erkeklerin okuduğu ortaya çıktı. Hayatım boyunca kız grubu muhabbetlerini sevmedim, dedikodudan haz etmedim, canım cicimli konuşmalara katılmadım. Hayatım boyunca arkadaşım olan hemcinslerimin sayısı toplam 10 falandır.

Bu konuyu neden yazdığımı anlatayım: Para biriktirerek zengin olmak benim için oldukça kolay oldu. Şöyle yaptım: oturdum, düşündüm, hesapladım ve sistemli bir şekilde uyguladım. Kafamda her zamanki gibi şemalar vardı. Şimdiki hayatıma devam edersem şeçeneklerim neler? Hayatımı şöyle ya da böyle değiştirirsem seçenekler neler olacak gibi düşündüm. Sonra karar verdim ve yaptım. Hangi konu olursa olsun, ister kilo vermek, ister yaşadığım ülke veya ev, ister iş, her konusunda plan yapıyorum, karar veriyorum ve uyguluyorum. İstediğime ulaşmak için karar vermem yetiyor. Yanıldığım ve beklenmedik sürprizlerle karşılaştığım da oluyor elbette, ancak genel olarak her şeyi hesaplı, planlı ve kontrollü tutmaya gayret ediyorum.

Benim kişilik tipimin oranı %3. Diğer insanlar

a) benim gibi planlı değil

b) kafasında bir imaj oluşturup onu gerçekleştirmeye çalışmıyor ve duruma göre daha esnek yaşıyor.

c) çevre ile uyumlu olmaya dikkat ediyor…

Bu yukarıda saydıklarım başka tip insanların yaşam biçimi. Her insan tipinin paraya bakışı da elbette farklı. Örneğin ben başkalarının benim için ne düşündüğüne pek önem vermem. INTJ’ler genellikle böyleymiş. Bu da para harcama alışkanlıklarıma şöyle yansıyor: konformist olmak kaygısı ile harcamalar yapmıyorum. Dışarı daha az çıktığım için sosyal hayat için harcamalarım düşük. Hislerime kapılıp harcamalar yapmıyorum. Öte yandan bazı şeyler için çok abartılı harcamalar yaptığım oluyor.

INTJ özelliğindeki kadınlar siyah, gri, lacivert giyiniyor, makyaj yapmıyor ve her gün ne giyeceklerini düşünmemek için giysi şemaları oluşturuyormuş. Bunu okuyunca ”Oha bunu da mı bildiniz!” diye nerede ise sesli düşündüm. Benim de hangi sosyal durum için ne giyeceğim diye şemalarım var, lacivert, gri ve siyahtan şaşmam ve ne giyeceğimi düşünmemek için aynı giysiden 2-3 adet satın alırım. Makyaj yapmıyorum.

INTJ kişiliğine sahip insanarın para harcama alışkanlıkları şöyle anlatılıyor: doğal olarak tutumlu, genellikle kazandığından fazlasını harcamaz, ancak uzun analiz sonrası belli bir ürüne başka kişilik tiplerinin düşünemeyeceği kadar yüksek paralar verebiliyorlar. Oha bunu da mı bildiler! Gerçekten de bazen çok büyük paralar harcayabiliyorum. En son 4000 euroya buharı basınçlı Miele fırın aldım. Tek bir ışık armatürüne gözümü kırpmadan 2000 euro verebiliyorum. Bunları yaparken aynı zamanda mutfak harcamalarından nasıl kısabilirim hesabını da yapıyorum ve bu iki durum kafamda bir çelişki oluşturmuyor. Sanırım bu tür yüksek harcamalar konusunda biraz dikkatli olmam gerekiyor. Ne yazık ki eşim de benim gibi ve birbirimizi frenleyemediğimiz oluyor.

Kişilik tipinizi belirlemek için aşağıdaki testi çözebilirsiniz:

http://www.humanmetrics.com/cgi-win/jtypes2.asp

Kişilik tipinizi öğrenince zayıf ve güçlü yanlarınızı belirleyip kendinize uygun iyi para alışkanlıkları geliştirebilirsiniz.

Sizin kişilik tipiniz ne? Kişilik tipinize göre para konusunda güçlü ve zayıf olduğunuz noktalar neler? Benim tahminime göre okuyucularımın büyük bölümü de INTJ.

“Myers Briggs: INTJ Tipi İnsanların Para Alışkanlıkları” üzerine 7 yorum

 1. Para Hanım Hoşgeldin ,

  Çok sevindim yeniden gelmenize , ne olur olumsuz yorumlara aldırmayın yolunuza devam edin , kimbilir bu yol nerelere uzanır ?

  Testi ben de yaptım ve INTJ çıktım 🙂 Arkadaşlarıma da yaptırdım ve o kadar gerçekçi çıktı ki şaşırdım .

  Yaşam tarzınız benimkine o kadar benziyor ki ama yürüdüğümüz bu yol sadelik mi denir , finansal özgürlük mü , yoksa özümüzü bulma mı artık her neyse kolay bir yol değil , sadeleştikçe karar vermelerde sofistike olmak gerekiyor vb vb . O sebeble paylaşırsak ,arkadaşlarımız olursa sanki yol daha keyifli olur gibi geliyor .

  Ben iş hakkında fikirlerinizi merak ediyorum , anne olan bir kadının kendini var etmesi nasıl olmalı ? Misal tüm zamanlı çalışma bana uymadı, acaba anneler online gelirlerle çıkış yolu bulabilir mi ? Siz kaç yaşındasınız bilmiyorum ama bundan sonrası için çalışma hayatıyla ilgili ne düşünüyorsunuz ?

  Çocuklarınıza konulan tanılara ise şaşırdım ama batı dünyası sanki biraz abartıyor gibi geliyor . Elbette bireyi tanımak iyi ama galiba bu tanımlara çok da yapışmamak gerekiyor .

  Sevgilerimle
  Esra

 2. İnsanlarla iletişim kurmada zorlanmam; ama genelde oldukça yorucu bir şey benim için ve testi yaparken fark ettim. sonuç INTJ çıktı. demek ki yazılarınız bu yüzden yalnızca belli bir kesime hitap ediyor.
  gerçi bu tür kişisel testlerin pratik öneminin iş hayatında kullanılması olduğunu düşünüyorum. günlük hayatta insanlar zaten kendilerini tanır ona göre yaşar, bir testin bizi nasıl etiketlediği çok da önemli değil aslında. bir bakıma fal baktırmak gibi; ama en azından bazı şeyleri özetlemiş oluyor. teşekkürler paylaşım için

  1. Katılmıyorum. Çoğu insan ne kendini ne de çevresindeki en yakınlarını tanıyor. Başkalarının sakız gibi çiğneyip attığı ikinci el yargılarla hayatlarını yaşıyorlar. Myers briggs sadece iş alanında değil, eğitim pedagojisi alanında da çok yaygın kullanılıyor.

   1. son yazınızı okuyunca kendi düştüğüm yanılgıyı anladım. Yetişkinler anlamında sınırlı olduğunu düşünmüştüm; ancak şimdi kendi sürecimi gözden geçirince fark ettim ki ben de insanların onayına göre davranıyormuşum. bu testi 5 yıl önce yapsaydım mesela, sorulara cevap verirken bile dürüst olmayabilirdim. şimdi eşimle ikimiz tam ters karakterde çıktık ve ben gerçekten onun neden benim gibi plan yapmaktan hoşlanmadığını daha yeni anlıyorum.
    emeğinize sağlık.

 3. Allah Allah, yıllar önce INTP çıkmıştım, biraz önce yaptım INTJ-T çıktı. Bu arada ben de bir kadın takipçinizim, makyaj blogları yerine finansal özgürlük paylaşımları takip eden hanımlar anlaşılan burada. 🙂

 4. Her yazınızı sabırsızlıkla bekliyorum ve zevkle okuyorum. Bahsettiğiniz testi yaptım ve Benim kişilik testim de INTJ çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir