Corona Sonrası Ne Değişecek

Dün akşam Belçika’daki corona virüsü önlemlerinin 2 hafta daha uzatıldığı bilgisini aldık. 4 Nisana kadar iken 19 Nisan’a kadar uzatıldı. Dışarı çıkma yasaklanmadı, ancak beraber toplanma, parkta saatlerce peykalarda oturma gibi etkinlikler yasaklandı. Aslında bunlar 2 haftadır, yani baştan beri yasaktı, ancak bu defa ceza yazmaya başlayacaklarını söylediler. Parklarda bir araya gelip piknik ve mangal yapmak yasak. Buna rağmen bugün parkta piknik yapan arkadaş grupları gördüm.

Corona toplum hayatında çok büyük değişimlere sebep olacak. Bu değişimlerin bazıları kalıcı olacak. Benim tahminlerim şöyle:

1- Sosyal mesafe artacak: öpüşme,tokalaşma, yakın yakına durma Corona salgını geçtikten sonra da kolay kolay geri gelmeyecek.

2- Alışverişin büyük bir kısmı İnternet üzerinden yapılmaya devam edecek. Kapanan bazı dükkanlar bir daha hiç açılmayacak. Süpermarketler online sipariş kapasitelerini artıracak. Eve dağıtım hizmetleri patlama yapacak.

3- Bazı ülkelerde kişisel bilgilerin gizliliği kanunları gevşetilecek. Belçika şimdilik direniyor. Türkiye için bir şey değişmeyecek(Türkiye’de zaten gizlilik pek olmadığı için). Nüfusu cep telefonlarından takip etmek doğal bir şey olacak. Yüz tanıma kameraları her yere takılacak. Özelini korumak isteyen herkes maske takmak zorunda kalacak.

4- Toplumu izleme arttığı için totaliterliğe doğru kayma olacak. Elindeki gücü kötüye kullananlar çıkacak.

5- Para değere endeksli olmadığı için devletler para basıyor, daha doğrusu bilgisayar ekranlarında yoktan var ediyorlar. Paranın değeri azalacak.

6- İşsizlik rakamları uzun süre eski seviyeye inmeyecek. Uzun zamandır konuşulan vatandaşlık maaşı uygulamasını başlatabilirler. Yani devlet her vatandaşın cebine para koymaya başlayabilir.

7- Okul sistemi kökten değişecek. Okullar yarım güne inebilir. İşsizlik artacağı için okul saatlerini düşürerek kadınları evde tutmayı deneyebilirler.

8- Gelir eşitsizliği artacak.

9- Girişimcilik uzun süredir teşvik ediliyordu. Girişimci teşvikleri daha da artacak.

10- AB’de devletler daha bağımsız hareket etmeye başlayacak. Kimbilir kaç seneden beri ilk defa Hollanda-Belçika sınırı insan dolaşımına kapandı. Sınır olmadığı için yollara konteyner koyup geçişi engellediler.

11- Hava kirliliği azalacak. İnsanlar korku ve belirsizlikten dolayı daha az tüketecek. Daha az uçağa binecekler. Daha az tatile gidecekler. İşe gitmedikleri için daha az araba kullancakalar.

12- Ekonomiyi canlandırmak için faizler daha da düşer.

13- Evden çalışma artacak.

Benim tahminlerim bunlar. Tutar mı tutmaz mı göreceğiz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

“Corona Sonrası Ne Değişecek” üzerine 3 yorum

 1. -Sağlık sigortaları , salgın hastalık risklerini kapsıyor mu bilmiyorum ama kapsıyorsa sağlık sigortası yaptırma talepler artar .sigortacılık faaliyetleri artış gösterebilir
  -corona salgını , ekonomik krizi de beraberinde getirdiği için güven ve istikrar ortamı zamanla bozulacak ve insanlar bankalardaki vadeli mevduat hesaplarında tuttukları paraları çekecekler. Paralarını , taşınmaz yatırımları ve fiziki altına bağlayacaklar . Para iyice değersizleşecek
  -devletler , sağlık harcamaları için bütçeden daha çok pay ayırıp sağlık sistemlerini revize edecekler
  – toplumun psikolojisi bozuldu ve daha da bozulacak . Psikolog ve psikiyatristlerin sayısı artacak .
  -temizliğin önemi anlaşıldı . İnsanlar daha temiz olmaya dikkat edecekler
  -uluslararası turizm ve seyahat sektöründe daralma olacak. Çoğu otel ve tur firmaları kapanacak
  -insanlar evlerinde mutlu olmayı öğrenmek zorunda kalacak ?
  -devletler , ulusal sınırları konusunda yeni tedbirler alacak
  Şimdilik aklıma gelenler bunlar

 2. Türkiye de bence talep patlaması olacak. Çünkü insanların elinde kendilerini mutlu edecek araçlar yok. Kitap okuyayım da gelişeyim ya da başka aktivite yapayım da katkısı olsun diye düşündüklerini sanmıyorum. Ev temizlemek ,evlerine eşya doldurmak ,yemek yapmak en büyük tatmin kaynağı. İnsanların köylerinden gelip ilk olarak gözlerini açtığı tıkış tıkış bir semtte ,benim gözlemim bu .

 3. Bence de yazdıklarınızın hepsi olacak ilave olarak :
  Yeme -İçme Sektörü çok değişebilir.
  Kuaför , Spa , Spor Salonu vb Sektörleri değişebilir .
  Bir de bütün olduğumuzu yani sokaktaki evsizin hayatının bizi nekadar etkilediğini daha iyi anlayıp , extra önlemler , destekler çok artabilir , artmalı da zaten ….
  Oturduğumuz sitede çoğunluk haftada bir yardımcı alırdı , daha üst kesimlerde ise tam zamanlı çalışanlar vardı . Şimdi ise ev işleri yardımcısız çözülmeye çalışılıyor 🙂 Bu da robot , süpürge vb gibi araçların satışını patlattı :)) Aah dyson un şarjsız süpürgesi ?
  Tabi bunlar bu süreç en fazla 6 ay -1 yıl sürerse olabilecekler süre 1 yılı geçerse bence 2020 insanlık tarihinde yepyeni bir çağı açacak, tahminimizin de çok ötesinde değişiklikler olacak .
  Sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir