Çocuk Oyuncakları

Okuyucumarım çocuklarıma ne tür oyuncaklar aldığımı soruyor. Bu konudaki seçimi aslında çocuklarımız yapıyor. Daha doğrusu çocukların ilgi alanlarına göre oyuncak alıyoruz. Çocuklarla beraber oyuncakçıya gidip seçim yapmalarını istemiyoruz, çünkü dükkanlarda çok fazla seçenek var. Çocuklar seçmekte zorlanıyor ve ne istediklerini anlayamıyorlar. Biz daha çok ne tür oyuncaklar sevdiklerine bakıp benzer şeyler alıyoruz. Örnek vereyim, kızım 1 yaşında iken ona oyuncak bir bebek aldım. Kızım bebekle hiç oynamadı. Ben de bir daha bebek almadım. Sonraki yıllarda dedesi ve ninesi de kızıma bebek aldılar, ancak onunla da oynamadı. Eğer oynasaydı kızıma daha çok bebek alırdım.

Çocuklarımın fazla işlevli ve hayal gücünü geliştirici oyuncakları daha çok sevdiklerini fark ettim. Tek şekilde oynanan, kurallı oyuncakları sevmiyorlar. Sevdikleri oyuncakları aşağıda sıraladım:

Kapla blokları: bunlar son derece basit, boyanmamış ağaç bloklar. Kuleler, köprüler yapıyorlar. 500 kadar kapla parçamız var.

Ahşap oyma bıçağı: iki oğlum da ahşap oymaya bayılıyor. Parkta buldukları dal ve sopalardan oklar yapıyorlar. Çocuğa göz kulak olmakta fayda var. Küçük oğlum bir defa kendini yaraladı, ama şu anda bıçağı ustaca kullanabiliyor.

Sapan: sanırım sapan sevmeyen çocuk yoktur. Parkta sapanla saatlerce küçük taşlar veya kestaneler atıyorlar.

Origami kağıtları: küçük oğlum binlerce origami yaptı

Düğüm atması için ipler: kızımın favorisi, oğlanlar pek sevmiyor. Makrame gibi el işlerini kızım seviyor.

Lego: küçük oğlumun en sevdiği oyuncaklar

Tebeşir: yazın kaldırımlara çiziyorlar

Sabun köpüğü balonları

Orman veya parkta oynamak: saklambaç, kovalamaca, ağaç tırmanma, bisiklete binmek…

Çamur ve toprak: yine saatlerce oynuyorlar. Lasik çizme giymeleri şart.

Sopa: kızım değil de oğullarım sopa ile oynamaya bayılıyor

Bu oyuncakların dışında onlarca kutu oyunumuz var. Kutu oyunlarının iyi yanı ailece oynanmaları. Şu aralar en sevdikleri oyun Carcassonne ve biz iki değişik çeşidini aldık. Bazen pişti gibi basit kağıt oyunları da oynuyoruz.

Çocukların taşa toprağa yakın büyümeleri faydalı diye düşünüyorum. Biz 2 sene şehrin tam göbeğinde yaşadık. Hayatımızdan da son derece memnunduk. Sonra kısmet oldu, 1 sene önce şehrin kenarına, büyük bir parkın yanına taşındık. Hala her gün buraya taşındığımıza şükrediyorum. Doğa ile daha iç içe yaşadığımız için çocuklar da biz de daha mutluyuz.

Herkes için değil biliyorum, ama evde köpek olması da çocukları ve bizi çok mutlu ediyor. Elbette köpek bahçeli ev ve doğaya yakın yaşayanlar için daha uygun. Köpeği gezdirmek, doyurmak çok güzel şeyler, ancak günde 4 saat kadar zaman ayırmanız gerekiyor. Biz köpeği 2-3 saatte bir gezdirmeye çıkıyoruz ve akşamları köpek parkta en az 1 saat geçiriyor. Aynı insan gibi köpeğin diğer köpeklerle sosyalleşmesi önemli. Almayı düşünüyorsanız unutmayın ki köpeğe de aynı çocuk gibi çok zaman ayırmalısınız yoksa köpeğe eziyet olur. Köpek eğitimi konusunda bilgilenmek de çok önemli, çünkü eğitilmeyen veya yanlış eğitilen köpek(aynı insan gibi) çevresi için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Elbette resim yapmayı da çocuklarım çok seviyor. Bu konuda bana çekmişler. Aşağıda tablette çizdiğim bir çiçek buketini görebilirsiniz.

Siz çocuklarınıza ne tür oyuncaklar alıyorsunuz?

“Çocuk Oyuncakları” üzerine 4 yorum

  1. Kiziniz hic evcilik ,bebeklerle oynama istemiyor mu?ya da arkadas cevresinde barbie vs gibi figur oyuncaklardan gorup istemiyor mu??ben de bir kiz cocuk annesiyim(5yas)

    1. Bir çocuğun oyuncak seçimi ile ilgili yorum, çıkarım ve imalar yapmak son derece nahoş.

      1. Ima derken neyi kastettiniz anlamadim.kizlar bebekle oynamak zorunda gibi birsey dusunmuyorum hatta karsiyim bu fikre… ama akli erene kadar uzak tuttugumuz cocuklar cevreden etkilenip istiyorlar..ve bu etkilenmeyi engellemek oldukca zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir