Zihnen Dinlenmek

Günümüzde Internet ve cep telefonları sayesinde hayat hızlandı ve ayrıştı. İnsanlar günde yüzlerce kez telefonlarına bakıp canlarının sıkılmamasını sağlıyorlar. Elbette telefon uzun süre odaklanmayı ve derin düşüncelere dalmayı engelliyor. Netflix, televizyon, sık sık gelen mesajlar ve telefon aramaları derken zihnimiz uzun süre herhangi bir konuya odaklanamaz oldu. İş hayatı da aynı şekilde acele, hedef odaklı oldu. İnsanlar tatilde bile dinlenmiyor. 1-2 günlük kısacık tatillerde “şehir turu”’na çıkıp 1-2 günde koca şehirleri koştur koştur geziyorlar. Belçika’ya 3 günlüğüne gelip, 1 gün Brüksel, 1 gün Anvers, 1 gün Brugge derken koca ülkeyi soluklanmadan 3 günde gezip bitiriyorlar, çünkü günümüz şartları hızlı olmayı ve acele davranmayı gerektiriyor. Öte yandan yavaş bir şekilde yaşantıların tadına varmayı, saat tutmadan bir şeyler yapmayı unutmamalıyız, çünkü iyi fikirler, güzel anlar aceleye gelmez. Einstein’in izafiyet teorisini acele ile yaptığını düşünebiliyor musunuz? Büyük bir fikir, yeni bir buluş aceleye gelmeden, yavaş, bazen onlarca yılda ortaya çıkar. Ne yazık ki uzun bir süre yalnız kalıp derin düşüncelere dalmayı, iç dünyaları ile iletişimi çoğu insan unuttu. Zihnen dinlenebilmek için yavaş ve odaklanarak düşünmek gerekiyor.

Bu yazımda zihnen dinlendiren bazı etkinlikleri yazacağım. Şunu belirtmeliyim ki dinlenebilmek de bir beceri ve bazen dinlenebilmek için çaba göstermeniz gerekiyor. Uzun süre acele ettirilmiş, zihnen sürekli bir konudan öbürüne atlamak zorunda kalmış insanlar zihnen tek konuya uzun süre odaklanmayı unutabiliyor. En kötüsü de her ağladığında eline telefon tutuşturulan çocuklar. Sizce nasıl bireylere dönüşüyorlar? Dinlenmek de bir beceri ve insanın dinlenebilmeyi öğrenmesi için çaba göstermesi gerekebilir. Mindfullness, yoga gibi uğraşlar tam da bu zihinsel dinlenme ve odaklanmayı öğretiyor. “Bugün(veya bu hafta, bu ay, bu sene…) hiçbir şey yapmayacağım” diye karar verip o kararı uygulayabilmek oldukça zor aslında, çünkü insan beyni vakum gibi boş kalamıyor. Bazı insanlar zihnen boş kaldıklarında endişeye kapılabilir örneğin.

Mobil cihazların kullanımını sınırladığım için bana günde çok vakit kalıyor ve dinlenebiliyorum. Zihnen dinlenmek için yaptıklarım şunlar:

  • Parkta köpeğimi gezdirmek: yanıma asla telefon veya saat almıyorum. Köpeğimi gezdirirken sadece o anın içinde olmaya çaba gösteriyorum. Yani yarın ne yapacağımı, akşama ne yemek pişireceğimi düşünmek yerine ağaca, yaprağa, toprağa bakıyorum. Anın içinde olmaya çalışıyorum. Zor bir şey olduğunu itiraf etmeliyim.
  • Kitap okumak: kitap okurken başka bir dünyaya dalıyorum. Bu da beni çok dinlendiriyor. Elbette iyi kitap olması önemli.
  • Resim yapmak: resim yapmak zihnen odaklanma gerektiriyor. Çok sık resim yaptığımı söyleyebilirim. Özellikle klasik müzik eşliğinde resim yapmaya bayılıyorum.
  • Ev temizliği ve yemek yapmak da bazen dinlendirici olabiliyor. Bulaşık yıkayarak zihnen dinlenen arkadaşlarım var.

    Dinlenmek için siz ne yapıyorsunuz?

“Zihnen Dinlenmek” üzerine 5 yorum

  1. Merhaba Para hanım, döndüğünüz için çok mutluyum 🙂 okumazsanız eksik kalırsınız dediğiniz tr kitaplar hangileridir acaba? En azından ilk üçü yazarsanız sevinirim. Teşekkürler

  2. Yaptığınız resimlerden birkaç örnek paylaşır mısınız ? Resim çalışmalarınızı merak ediyorum .Deniz kenarında yürümek , limanda demirleyen lüx yatları izlemek ve onlarla ilgili hayaller kurmak , gökyüzündeki bulutları izlemek , denizde yüzen balıkları izlemek çok rahatlatıcı . Arada sırada resimle de ilgileniyorum .

  3. ilgimi çeken konularda yazılar okumak beni zihnen dinlendiriyor. özellikle içsel benliğime nasıl ulaşırım, nasıl anda kalabilirim gibi konularda bilgi edinmek oldukça iyi geliyor diyebilirim. bir bitki çayı ile beraber bilgisayarda oturup bunlara bakmak, sakin müzikler dinlemek.. özellikle uplifers sayfasını çok seviyorum bu konuda.tavsiye ederim. sevgiler..

  4. Ben de ilgimi çeken yazılar okurken dinleniyorum ve kendimle kalıyorum. Ayrıca örgü yaparken veya dikiş dikerken..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir