Plan Yapmanın Çocuklar İçin Önemi

Kasım ayının ilk haftası Belçika’da okullar sonbahar tatili yapıyor. Bu sene korona salgınından dolayı tatil 1 haftadan 2 haftaya uzatıldı. Çocuklar tatil zamanında tenis akademisine gidecekti, ancak spor kulübü kapanınca tenis akademisi de iptal oldu. Bilenler bilir 6-9 yaş arası 3 çocuğu tüm gün oyalamak hiç de kolay bir iş değil. Bu yazımda çocuklarla tatili nasıl geçirdiğimi yazacağım.

Öncelikle çocukların günlük planının olması önemli. Bu planı çocukların her zaman göreceği bir yere yazıyorum. Böylece çocuklar hiç itiraz etmeden plana uyuyorlar çünkü plan her an gözlerinin önünde. Biz evin salonuna 2 metreye 1 metre boyutlarında yazma panosu aldık ve çocukların da erişebileceği bir yere astık. Bu panoya günlük planı yazıyorum. Hafta içi planımız şu:

 • Kahvaltı
 • Ders çalışma
 • Öğle yemeği
 • Oyun
 • Park
 • Oyun
 • Akşam yemeği
 • Oyun
 • Uyku

Sabah 9-12 arası ders çalışıyorlar. Öğle yemeğinden sonra biraz oynuyorlar sonra da köpekle beraber parka götürüyorum. Parkta 2-3 saat kadar kalıyoruz. Eve geldikten sonra yorgun oldukları için daha sakin oyunlar oynuyorlar. Akşam yemeği her gün aynı saatte: 17:30-18:00 arası. Yemekten sonra benim mesaim bitiyor ve babanın mesaisi başlıyor. Babaları çocuklarla kutu oyunları oynuyor. Hafta içi planımız hep aynı ve şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.

6-8 yaş arası çocuklar yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarını kendileri karşılasa da hala çok fazla ilgi istiyorlar. Sürekli onlarla vakit geçirmemiz ve birebir ilgilenmemiz gerekiyor. Bazen üçüne birden yetişemiyorum. Neyse ki ders çalışma, yemek düzeni, oyun konusunda her şey sorunsuz ve bunun bir sebebi de günlük planı gözlerinin önünde olacak şekilde yazmamız. Özellikle büyük oğlum otizm spektrümünde olduğu için sabit bir günlük düzeninin olması çok önemli. O gün içinde ne olacağını ayrıntısı ile bilmek istiyor. Günlük düzen olunca çocuklar kendilerini daha güvende hissediyor diyebilirim. Plan olunca inatlaşma pek olmuyor. Günlük planı yazmadığım zamanlarda parka gitmek istemiyorlardı(parka gidince de parktan eve dönmek istemiyorlar genelde). Artık bu konuda inatlaşma yaşamıyoruz, çünkü plan anlaşma gibi bir şey onlar için.

Hafta sonları daha farklı planlar yapıyoruz. Genellikle çocukların arkadaşları oynamaya geliyor veya aile dostlarımızla beraber bir şeyler yapıyoruz. Bisiklet binmek, bahçede ateş yakmak, parkta köpeği gezdirmek gibi şeyler yapıyoruz. Corona salgınından dolayı restoranlar, cafeler, çoğu dükkan kapalı. Genellikle evde, bahçede, parkta zaman geçiriyoruz. Aslında hayatımızdan memnunuz, çünkü gereksiz kalabalığı, gürültüyü, acele etmeyi unuttuk.

Yazıya Ek:

İnatlaşmayı önlemek için uyguladığımız bir yöntem daha var. Onu da belirtmek istiyorum, çünkü bize çok faydası oldu. Diyelim ki çocuk oyun oynuyor, ama yatma vakti geldi. Çocuğu 10-15 dakika önceden uyarıyoruz “15 dakika sonra oynamayı bırakıp dişlerini fırçalayacaksın” diye. Böylece çocuk bir süre sonra oynamayı bırakması gerektiğini biliyor, ancak şiddetli bir şekilde inatlaşmıyor. Her 5 dakikada bir kaç dakikası kaldığını söylüyoruz. Zamanı gelince hala oynamaya devam ediyorsa şöyle yapıyoruz ‘’5’e kadar sayacağım, sonra dişlerini fırçalamanı istiyorum’’ diye söylüyoruz ve sesli bir şekilde BİR, İKİ, ÜÇ diye saymaya başlıyoruz. Çocuk koşa koşa dişlerini fırçalamaya gidiyor. Bu yöntem her defasında işe yarıyor. Sayma yöntemini okul öncesi zamanda çok uyguladık, ancak artık gerek kalmıyor, çünkü günlük düzenleri var.

“Plan Yapmanın Çocuklar İçin Önemi” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba ParaHanım,
  Coronadan dolayı Türkiye de okullar sanırım hiç açılamayacak şimdiden 31 Aralığa kadar online eğitime geçildi bile, çocuklarımızın eğitim hakkı ellerinden alındı, okulda olduklarında da zaten hep maske takmak zorunda kalıyorlardı ki gelişim çağında ki bir birey için bence zararları var sürekli maskeli kalmanın, sabah 8 den akşam 5’e kadar 2 gün okulda oluyorlardı tamamen kapanmadan.
  Artık bu korona olayının tamamen bir komplo olduğunu düşünmeye başladım. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Kendimi çok çaresiz hissediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir